top of page

משחקים שחמט למען יהודה נתן כהן ז"ל-סיכום

Updated: Dec 7, 2023

Lior Aizenberg 2 שעות · משותף עם ציבורי

קשה לדמיין במציאות העכשווית משתתפים מכל רחבי המזרח התיכון ,מאירן ומישראל שמשחקים יחד באירוע שחמט אבל אתמול זה קרה. זה היה ערב מרגש . אישית לי לא היה קל לארגן אירוע לאדם היחידי שאני מכיר שנפל בחודשיים הארורים הללו שמדירים שינה והינם סיוט שכולם מחכים שנתעורר ממנו כלא היה.


יהודה נתן כהן ז"ל היה גיבור אמיתי.

שחמטאי נהדר שגדל בבקעת הירדן בריחוק מפעילות השחמט של תחרויות והדרכה שקיימת למכביר באזור המרכז. גם עובדת היותו קצין קרבי בסיירת בוודאי השפיעה אף היא על הקושי אבל למרות זאת הוא עבר את מד הכושר 2000 והצליח לשחק בליגה בקבוצת מועדון שחמטבריה.


סיפורי הגבורה של יהודה מפעימים ומעוררי השראה. ניתן לקרוא עוד על יהודה ואישיותו היחודית כאן : https://bit.ly/ChessHeroYNC

האירוע לזכרו היה זה גם פסק זמן חיוני לרבים ושמחתי לארגנו למרות הקושי. שמחתי לגלות אנשים יקרים שתרמו לקרן הפרסים באירוע וזה היה אירוע משמעותי, כואב ומעצים במשהו עם תקווה של הנצחה חיה בתחום שהיה קרוב לליבו של יהודה ז"ל.


קצת מעבר לאירועים לאחרונה ב Chess4solidarity השתתפו בתחרות המונים.

328 משתתפים מישראל ומכל קצוות עולם באירוע מרגש במלאות 30 יום לפטירתו של יהודה ז"ל.

בבוקר האירוע הופצו הזמנות רבות ברחבי אירן ושמחנו על השתתפות כל שחקן ולא משנה מהיכן הגיע..

כמה תגובות עוינות הגיעו מכאלו שבכלל לא הכירו בכלל את סיפורי הגבורה של יהודה ז"ל והכניסו פוליטיקה בסיפור אנושי אבל ההיענות הייתה מאוד חיובית באמת מכל העולם.

יחד עם מועדון שחמטבריה בו היה חבר יהודה הופק אירוע מקוון שכלל גם הרצאה מקדימה מרחוק של חבריו למועדון השחמט שחמטבריה אלירן גנסיה ואסף סופר שבה הראו ממשחקיו הנבחרים של יהודה שהיה טקטיקן לא קטן. אחרי ההרצאה התקיימה תחרות בינלאומית ב-3 רמות שכללה קרן משחקים מכובדת בת 1500 דולר למצטיינים.

בטקס הפתיחה בירך נתן שרנסקי את המשתתפים הרבים באירוע וציין את חשיבותו של אירוע הנצחה יחודי זה. נתן חווה 7 שנים בכלא הרוסי שבהם השחמט סייע לו בהישרדותו והיה פעיל במאבקים רבים וגם סייע לי במאבק למען הפסקת החרמות ישראלים בתחום השחמט בזירה הבינלאומית. נתן הביע תקווה לניצחון מהיר של ישראל במערכה נגד חמאס ונתן כאדם מספק לי תמיד השראה.


נתן שרנסקי

יסכה מימון אחותו של יהודה ז"ל שגדל והתחנך בשדמות מחולה בבקעת הירדן ציינה בטקס את אהבתו למשחק השחמט ותרומת המשחק ליהודה כאדם . מרגש היה לשמוע את יסכה . דבריה רק הדגישו כמה עמוק המטען השורשי והערכי במשפחה שחונכה על אהבת ארץ ישראל ועם ישראל.

ציינתי בטקס את כשרונו הנדיר של יהודה בתחרויות שונות ואהבתו לשחמט בתחרויות און ליין שגיליתי דרך היוזר שלו שחושף המון משחקי בולט. יהודה ז"ל השתתף כמה פעמים בתחרויות שניהלתי וכאמור שבר תקרות זכוכית רבות בהצטיינותו .יהודה נתן כהן ז"ל שני מימין יחד עם חבריו לקבוצת שחטבריה במשחק ליגה בשחמט


תודתי לאלון כהן חברי הוותיק על הסיוע והמקצועיות בימים של לחץ מבחינתו לקראת מוקדמות אליפות ישראל בחנוכה וכן לאלירן ואסף ממועדון שחטבריה על ההירתמות לסייע בקיום האירוע ניכר היה כמה חשוב היה לכם שהאירוע יהיה מכובד ומוצלח.

הרמה בתחרות עצמה הייתה גבוהה 8 רבי אמנים והמון בעלי תארים נוספים בשחמט השתתפו אתמול והיה מחמם את הלב לראות כל כך הרבה אנשים ששיחקו למען הנצחת זכרו. המון שחקנים שמו דגלי ישראל כרקע הזום שלהם, רקע למען שחרור החטופים ואת הבאנר של האירוע אמש.

ברמה הראשית זכה במפתיע עבורי האמן הרוסי דימטרי צו'י עם 7.5 נקודות מ-9 אפשריות לפני רב האמן גדיר גוסיינב מאזיירבאז'ן שסיים עם 7.5 נקודות גם כן ורב האמן הישראלי ושחקן נבחרת ישראל יבגני פוסטני שסיים עם 7 נקודות.. היו משחקים מרתקים והיה מהנה לראותם. הם עוד ישארו שם לזכרון מהארוע:


למעוניינים להתרשם ממשחקיו הרבים והיפים של יהודה בקצבי בולט בעיקר : https://lichess.org/@/Yehuda1

צמרת רמה א' בתחרות


מי יתן ובעתיד ימשיך להיות מונצח זכרו של יהודה ז"ל באירועי שחמט ובכלל.


מגיע לו.


יהי זכרו ברוך.


ליאור איזנברג

מנהל מועדון "שחמט לכל"


99 views0 comments

Comments


bottom of page